Žinučių srities „Žodžių daryba“ archyvas

Kaip atsirado būtasis dažninis laikas?

Būtąjį dažninį laiką turi tik nedaugelis pasaulio kalbų, viena iš jų – lietuvių. Tai labai jaunas laikas, bet jo atsiradimo istorija dar nėra iki galo paaiškėjusi. Kaip būtasis dažninis laikas atrodė senuosiuose lietuvių tekstuose, kaip jis žymimas tarmėse ir kaip jis galėjo atsirasti – kviečiame apie tai pasikalbėti su doc. dr. Jurgiu Pakeriu. Pranešimo skaidrės.

toliau…

Antradieniauti

Denominatyvinis veiksmažodis (šiuo atveju  okazinis) tekste, plg. Pakerys, Rimkutė, Utka 2012:

ANTRADIENIAUKITE TEATRE!

Rugsėjo-spalio mėnesių antradieniais rodomų spektaklių bilietams taikoma net 20 proc. nuolaida!

Todėl visus teatro gurmanus ir ne tik, kviečiame antradieniauti. Jūsų laukia gardūs desertai: praėjusio sezono premjera JERUZALĖ, abejingų nepaliekanti manifestacija GELBĖKIME MEILĘ, dviejų dalių dokumentinė fantasmagorija JAH ir žiūrovų pamėgtoji PALATA. Iki susitikimo antradieniais!

[Nacionalinio Kauno dramos teatro lankstinukas, 2013 m. rugsėjis-spalis; žodžiai su kamienu antradien- paryškinti perrašant; skenuotas fragmentas]

Moterų pavardžių daryba

Pasenusi naujiena, bet norėjau ją vis tiek įsirašyti (šaltinis – lapkričio 9 d. VLKK naujienlaiškis, kurį tik dabar perskaičiau). Čia vienas iš retų atvejų, kai žodžių daryba susilaukia didesnio dėmesio, o šiuo atveju – ir pabalsavimo.

Galūninės darybos moterų pavardžių vartosenos duomenys

Neseniai paskelbta šiek tiek duomenų apie galūninės darybos moterų pavardžių vartoseną. Suprantama, būtų gerai turėti išsamesnių žinių iš visos Lietuvos ir žiūrėti šių pavardžių registravimo kasmet – tada jų raidą pavyktų nusakyti tiksliau. Kalbos istorijai labai svarbios ir šiame straipsnyje fiksuotos vertinamosios nuostatos ir pastabos (ypač civilinės metrikacijos skyrių darbuotojų).

šiukšliarankioti (inkorporacija)

Lietuvių kalbos veiksmažodžiams daiktavardžių inkorporacija nebūdinga, bet plg. autorinį darinį šiukšliarankioti:

Stung Meanchey yra Phnom Penh, Kambodžos sostinės, prieglobstyje, ir tai yra vienas didžiausių šiukšlynų toje pasaulio dalyje. Ten kasdien šiukšlėse rausiasi šimtai jaunų žmonių, nes vyresni arba jau mirę, arba nebeįstengia raustis, šiukšliarankioti, dirbti, – vadink, kaip nori (Inga Norke, Kosėja šiukšlėmis už pusę dolerio, Pravda 47, 2008, 22; išskirta J. P.).

toliau…