Kodėl klysta naujojo Šaltojo karo pranašai

Prieš trylika metų, 2001 m. rugsėjį, nemaža dalis pasaulio patyrė bene ryškiausią šoką po Šaltojo karo pabaigos. Griūvantys du dangoraižiai mums pranešė, kad istorija nesibaigė ir kad liberalios demokratijos triumfo ir liberaliosios pasaulio tvarkos dar teks palaukti. Paskui įsivėlus į keletą naujų karų tik dar kartą galima buvo įsitikinti, kad vizijos apie naująją pasaulio tvarką priešininkų yra daugiau nei pakankamai. Nepaisant to tikėjimas, jog vis dėlto gyvename naujoje eroje buvo tvirtas.

Bandymų įvardinti naująjį laiką netrūko, tačiau šiuo metu triumfuoja vienas – naujasis Šaltasis karas. Vėl pradedamos matyti senos įtampos, kai pasaulis buvo pasidalijęs į dvi priešiškas stovyklas, kai Rusija vis labiau save priešpastato Vakarams ir atvirai bando nustatyti savo įtakos sferą. Šaltojo karo (kad ir naujojo) analogija leidžia labai greitai ir paprastai paaiškinti, kas gi čia vyksta – tai, kas yra jau matyta, girdėta ir pažįstama, ar iš atminties, ar iš istorijos vadovėlių. Tik šįkart džiaugiamės, kad esame kitoje uždangos pusėje.

Pažįstamos analogijos suteikia aiškumą – nurodo aiškią priežastį, kaltininką (Putino režimą) ir sprendimo būdą (atsiribojimas, o dar geriau – siena). Tačiau tas aiškumas lygiai taip pat gali būti ir iliuzija, bėgimas nuo daug sudėtingesnio politikos pasaulio, kur ne visada pašalinus tiesioginį pavojaus šaltinį yra išsprendžiama problema.

Ne, tai ne naujasis Šaltasis karas: čia nevyksta nauja ideologijų kova, čia pasaulis naujai neskyla į pirmą, antrą ar trečią, ir apskritai nieko ypatingai nauja mes čia negalime pamatyti. O negalime dėl to, kad situacija, kuri dabar susiklostė Ukrainoje ir Kryme, yra puikus įrodymas to, kaip netinkamai baigėsi Šaltasis karas. Jis baigėsi be „taikos sutarties“, triumfuojant, tačiau ne iki galo apsisprendus, ką daryti su jo palikimu. Krymas dabar tampa simboliu, svarbiausiu įvykiu po Šaltojo karo, parodžiusiu, kaip sunku užbaigti bet kokius karus.

Pirmasis palikimas, žinoma, Rusija, kurios didžiausia bėda yra ji pati. Rusija su skaudžiomis ekonominėmis ir socialinėmis pasekmėmis išgyveno devyniasdešimtuosius. Ir per tą laiką, o ir vėliau jos lyderiai taip ir nesugebėjo surasti jokios kitos tvirtesnės atramos savo valstybės pasididžiavimui nei pergalę Antrajame pasauliniame kare ir sovietmečio pasiekimus, kuriuos sunaikino didžioji geopolitinė katastrofa. Ir, žinoma, nuolatos prisiminti priešus Vakaruose, nuolat spaudžiančius ir supančius jų šalį.

Tai šalis, kurioje taip ir nesuprasta, kad sienos susitraukė ir kad pasaulis pasikeitė, kad sovietiniai žemėlapiai nebetinkami suprasti, kaip kinta pasaulis. Ir kad didžiosios valstybės statuso (bei taip trokštamos pagarbos) ne reikalauji, o jį užsitarnauji.

Tačiau Šaltojo karo nepabaigė ir Vakarai. Šioje erdvėje visiems buvo aiškus nugalėtojas, o nugalėtojams visada tinka „pokario“ status quo. Tarptautinė sistema atrodo stabili, tokia, kokia turi būti (be keleto nesisteminių veikėjų), o įvykę pokyčiai nekelia abejonių, nes praradimų nepatirta ir nepasitenkinimą jausti nėra dėl ko.

Pergalė, žinoma, neturėjo reikšti, kad kažkaip itin švelniai reikėjo apsieiti su Rusija. Be to, dar puikiai prisimename, kad „terapijos“ bandymų būta, ir itin brangių. 1990-ųjų pradžioje JAV ir Vokietija už reformas buvo davusi tiek paskolų, kad jos sudarė beveik pusę Rusijos BVP. Tad nesėkmė ne čia.

Nesėkmė ar nenoras buvo kitur – nereformuotose ir tebeegzistuojančiose Šaltojo karo institucinėse struktūrose. Ir visų pirma – Jungtinių tautų Saugumo taryboje, institucijoje, turinčioje rūpintis pasaulio taika ir stabilumu, tačiau sukurtoje pagal didžiųjų valstybių norus ir dėl jų nepasitikėjimo viena kita. Penkių valstybių veto teisė Jungtines tautas padarė neveiksnia kolektyvinio saugumo organizacija Šaltojo karo metais, ji tik pusiau veiksni dėl to yra ir dabar.

Ji sukurta taip, kad bet kokia jos reforma yra neįmanoma ir nebus padaryta iš vidaus. Ji negali priversi Rusijos elgtis pagal šiuolaikines normas (kaip negali, būkime sąžiningi, tai padaryti Kinija ar JAV). Jokia institucija, sukurta pagal tokią logiką, negalėtų. Kaip negali priversti viena kitos keistis ir didžiosios valstybės. Pasaulio politikos pokytis įmanomas tik institucijose, bet kitokiose, kuriose yra siekiama susitarimų.

Žinoma, tarp šitų dviejų polių atsiduriame mes. Turbūt mažai kam Lietuvoje reikia įrodinėti, jog mes nebaigėme savo Šaltojo karo, ir vis dar gyvename su gausybe baimių ir baubų. Ir Rusija čia tik vienas iš jų, paprastas, nes lengvai identifikuojamas ir aiškus, kiti, deja, reikalaujantys daug daugiau diskomforto ir atvirumo sau patiems. Mes tik džiaugiamės (ir pagrįstai) laimėję šioje karų loterijoje, retai išlįsdami toliau savo istorinių nuoskaudų ir susimąstydami, ogi kokio pasaulio mes iš tiesų norėtumėme. Ir ką mes galėtumėme padaryti dėl jo.

Nes Šaltasis karas taip ir nebuvo pabaigtas.

Komentaras pirmą kartą pasirodė Delfiuose.

Paskui buvo išverstas į anglų kalbą Baltic Scholars for Ukraine tinklaraštyje

Comments 51

 1. Luann Crimes parašė:

  fast payday loans paducah ky

  birželio 29, 2017, 07:54
 2. home franchise opportunities parašė:

  Currently it sounds like Movable Type is the preferred blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

  birželio 5, 2018, 01:32
 3. elder care franchise opportunities parašė:

  We absolutely love your blog and find almost all of your post’s to be precisely what I’m looking for. Would you offer guest writers to write content for you? I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on a lot of the subjects you write with regards to here. Again, awesome site!

  liepos 21, 2018, 00:02
 4. geometry dash parašė:

  Thanks for sharing this. I really enjoyed reading it. It is very good. This is interesting as well as very engaging. I couldn’t stop until I finished it.

  lapkričio 19, 2021, 09:53
 5. Harry Kane parašė:

  The information is very special, I will have to follow you. five nights at freddy’s

  liepos 18, 2022, 10:38
 6. gartic phone parašė:

  I appreciate you sharing this. I had a great time reading it. It is excellent. This is incredibly entertaining and intriguing. I had to finish it no matter what.

  rugpjūčio 25, 2022, 09:36
 7. basketball stars parašė:

  I am grateful that you have shared this. When I was reading it, I was very entertained. It is done quite well. This is very entertaining and interesting at the same time. I had no choice but to see it through to the end.

  spalio 13, 2022, 11:31
 8. Anna parašė:

  I found the blog useful. You can write a little more about this topic. I will be following for more sharing.

  spalio 25, 2022, 21:41
 9. octordle parašė:

  Thank you for sharing this. It was a lot of fun to read. It is very good. This is both fascinating and incredibly entertaining. No matter what, I had to complete it.

  lapkričio 30, 2022, 03:28
 10. stickman fighter parašė:

  I appreciate you sharing this. I had a great time reading it. It is excellent. This is incredibly entertaining and intriguing. I had to finish it no matter what.

  gruodžio 12, 2022, 06:16
 11. RealcompOnline parašė:

  A commitment of appreciation is all together for the update and quick reply. Bet upon your string. A commitment of appreciation is all together for making it.

  vasario 8, 2023, 07:57
 12. MyMorri Portal parašė:

  Prieš trylika metų, 2001 m. rugsėjį, nemaža dalis pasaulio patyrė bene ryškiausią šoką po Šaltojo karo pabaigos. Griūvantys du dangoraižiai mums pranešė, kad istorija nesibaigė ir kad liberalios demokratijos triumfo ir liberaliosios pasaulio tvarkos dar teks palaukti.

  vasario 8, 2023, 13:25
 13. Kimansj parašė:

  I am new here and I am just want to say that. https://www.aceflare.net/

  vasario 20, 2023, 08:15
 14. Nexus Iceland Employ parašė:

  https://www.nexus-iceland.com/
  nice post

  vasario 24, 2023, 11:50
 15. CFA Home parašė:

  This cutoff concentrates nicely for us, favor your heart! Going toward an essentially indistinguishable issue here. Help is respected.

  vasario 28, 2023, 10:16
 16. Myhdfs parašė:

  Thank you for sharing the Information.

  kovo 24, 2023, 08:16
 17. Yutulan Mide Balonu parašė:

  thanks for helpfull writing. this article very important and true.

  balandžio 7, 2023, 12:25
 18. Pizza Tower parašė:

  Awesome! There are so many Car Games to choose from. Do you have any specific preferences like racing, stunt driving, or car simulation games?

  balandžio 24, 2023, 12:48
 19. Mykplan parašė:

  Awesome article. Thanks for the sharing valuable post.

  gegužės 1, 2023, 13:41
 20. wheel spinner parašė:

  Wheel spinner is a game that I am sure that anyone who loves spins of fortune will be addicted to sitting in front of the computer playing this game for hours on end. The game has no age limit for players, suitable for those who want healthy entertainment and improved hand reflexes.

  gegužės 22, 2023, 05:15
 21. percetakan jakarta t parašė:

  I appreciate the efforts you people put in to share blogs on such kind of topics, it was indeed helpful. Keep Posting!

  gegužės 23, 2023, 20:47
 22. udadeni parašė:

  Thank you for sharing such an informative article.Great post

  gegužės 25, 2023, 17:41
 23. Nexus Iceland parašė:

  That is what I was looking for, what information, present here at this site!

  birželio 24, 2023, 16:59
 24. salaxi5371 parašė:

  Thanks for sharing this wonderful post, i really like this blog Lowes Survey Details

  birželio 27, 2023, 07:49
 25. landstaronline parašė:

  That is the information I was looking for, and it is available here on this site. Thank you.

  birželio 28, 2023, 09:58
 26. MyAccountAccess parašė:

  Thanks for the sharing information you have shared with us.

  liepos 6, 2023, 12:18
 27. cookie clicker parašė:

  I simply wanted to send you a quick note to let you know that I’m very new to blogging and that I genuinely enjoy your page. It is very likely that I will add this post to my bookmarks on your blog. Your articles and testimonials are unquestionably of the highest quality. Thank you for letting me know about your website.

  liepos 7, 2023, 05:20
 28. papa freezeria parašė:

  I would want to express my gratitude to you for penning such an engaging article on the subject. This has given me a lot to think about, and I am looking forward to reading more.

  liepos 10, 2023, 12:10
 29. myhdfs login parašė:

  That was the very piece of knowledge I was seeking, and I found it right here on this website. Thank you.

  liepos 16, 2023, 08:12
 30. rhizprint21 parašė:

  very good article, I’m from Indonesia enjoy reading your article, waiting for the latest update. Thank You Insightful, witty article, thanks for the info Jasa Percetakan murah jakarta.

  liepos 17, 2023, 16:20
 31. snaptube parašė:

  Télécharger Snaptube

  liepos 24, 2023, 04:58
 32. Tatkal Travels parašė:

  Embark on a captivating journey from the spiritual haven of Katra to the picturesque landscapes of Kashmir with our exclusive „Katra to Kashmir Tour Package.“ This thoughtfully crafted itinerary offers a perfect blend of divine experiences and breathtaking natural wonders.

  liepos 28, 2023, 11:38
 33. SMM Panel One parašė:

  Discover the power of SMM Panel One, the all-in-one SMM Panel that takes your social media presence to new heights! Whether you’re a business owner, influencer, or content creator, our platform offers a seamless and efficient way to boost your reach, engagement, and visibility across popular social networks. From instant likes, shares, and comments to targeted audience growth and analytics, SMM Panel One empowers you with the tools you need to stand out in the digital landscape. Join us today and unlock the potential of social media success!

  liepos 28, 2023, 12:07
 34. ticketexchangeinfo parašė:

  how can I sell my concert Tickets on Ticketmaster: Selling your concert tickets on Ticketmaster can be an efficient way to recoup your investment and make someone else’s day memorable. Just remember to follow the guidelines, be transparent with your listings, and communicate promptly with potential buyers. Now you’re all set to navigate the world of ticket resale with ease!

  liepos 28, 2023, 19:00
 35. redactle parašė:

  Join fun games to get a boost of energy for a long day at work. This is a fun and attractive game that I’d like to share with you.

  rugpjūčio 1, 2023, 06:41
 36. Exhibition Builders parašė:

  I think this article is interesting and full of good ideas. So, I’d like to thank you for spending time and energy writing this article. Know About – Experiential Marketing For Trade Show

  rugpjūčio 3, 2023, 13:01
 37. receiptify apple mus parašė:

  This is a very well written and informative blog post. This is a very interesting topic to look into. The information that I needed to know was easily accessible on this page. I am more grateful to you for penning this one. spotify receipts

  rugpjūčio 5, 2023, 05:32
 38. LiveTheOrangeLife parašė:

  Thanks for sharing. It’s so interesting. livetheorangelife

  rugpjūčio 9, 2023, 09:14
 39. Niat Sholat Duha Ter parašė:

  Jika Anda orang yang pertama belajar sholat dhua. dibawah ini adalah niat sholat sunat duha yang mudah di hafal
  اُصَلِّى سُنَّةَ الضَّحٰى رَكْعَتَيْنِ مُسْتَقْبِلَ الْقِبْلَةِ اَدَاءً ِللهِ تَعَالَى
  “Ushalli sunnatadh Dhuhaa rak’ataini mustak’bilal kib’lati adaa’an lillaahi ta’aalaa”.
  “Aku niat mengerjakan sholat sunah Dhuha dua rakaat menghadap kiblat karena Allah Ta’ala.”
  Semoga bisa membantu
  Seumber : teks dan bacaan Niat Sholat Dhuha

  rugpjūčio 11, 2023, 16:35
 40. michalforgusion parašė:

  This is an interesting and well-written blog post. This is a really interesting thing to learn more about. This page made it easy for me to find the information I needed. I can’t thank you enough for writing this one.

  rugpjūčio 12, 2023, 08:18
 41. krowd.darden parašė:

  I appreciate you taking the time to write and share this post because it contains some very useful information for me. Your essay is filled with useful information, and I applaud your efforts. Please keep writing articles of this calibre in the future.krowd darden com

  rugpjūčio 17, 2023, 15:38
 42. sexy สมัคร parašė:

  I found it quite meaningful and shared sexy สมัคร

  rugpjūčio 25, 2023, 19:05
 43. Moazzam Anxari parašė:

  Hello, I am Anxarianworld a highly motivated and results-driven professional, with a proven track record of success; I am always seeking new challenges and opportunities to expand my skills and knowledge, and am excited to bring my expertise to your organization.For More Read Our Blog on Chinchilla singers.

  rugpjūčio 27, 2023, 19:38
 44. vlone parašė:

  vlone are selling well now in our vlone store, welcome to buy our vlone now.

  rugsėjo 8, 2023, 16:40
 45. Jennie parašė:

  Having a dependable fridge is essential for a father of three busy children. My expectations were not met with this one. The door alarm prompts my forgetful adolescents to properly shut the door, and the fridge drawers are perfect for keeping frozen food. a game changer for working parents!

  rugsėjo 12, 2023, 12:38
 46. Outbound Jogja parašė:

  Suntuk dengan rutinitas di kantor, biasanya dari perusahaan mengadakan acara Paket Outbound Jogja untuk refreshing dari rutinitas yang ada. Kegiatan ini banyak ditunggu oleh karyawan khususnya yang akrab dengan target pada pekerjaannya. Dengan menyempatkan outbound bersama teman-teman kantor, akan menciptakan suasana yang menyenangkan dan menjalin keakraban dengan rekan kerja

  rugsėjo 13, 2023, 06:04
 47. Paket Tour Jogja parašė:

  Selain dengan teman kantor, Outbound Jogja Murah juga bisa dilakukan bersama keluarga pada akhir pekan atau hari libur. Kegiatan ini banyak ditunggu oleh karyawan khususnya yang akrab dengan target pada pekerjaannya.

  rugsėjo 13, 2023, 06:06
 48. Sewa Bus Pariwisata parašė:

  Menyampaikan motivasi kepada orang lain tentunya akan jauh lebih bermakna jika kita sudah pernah mengalami hal tersebut sebelumnya. Nah, oleh karena itu seorang Jasa Motivator Jogja perlu mempraktekkan hal-hal yang dianggap sebagai suatu solusi dalam kesehariannya.

  rugsėjo 13, 2023, 06:08
 49. Outbound Kopeng Mura parašė:

  Di sini Rafting Jogja terdapat beragam permainan darat, air, dan udara dengan konsep yang seru dan menyenangkan dilakukan bersama rekan atau keluarga, Kegiatan outbound selain untuk melepaskan penat, juga untuk membentuk mental yang lebih baik.

  rugsėjo 13, 2023, 06:11
 50. Outbound Bandungan parašė:

  Paket Outbound Bandungan juga cocok dikunjungi oleh keluarga yang memiliki anak kecil. Karena arenanya yang luas maka dapat digunakan untuk anak-anak.

  rugsėjo 13, 2023, 06:15
 51. Viral Tech Pro parašė:

  Read reviews. Check out what other people have to say about the book before you read it.

  rugsėjo 13, 2023, 16:56

Trackbacks & Pingbacks 1

 1. From Hotel Reservation on 13 Rgs 2023 at 02:29

  Hotel Reservation

  Dovilė Jakniūnaitė – Kodėl klysta naujojo Šaltojo karo pranašai

Komentuoti

Jūsų el.pašto adresas niekada nebus paviešintas ar perduotas. Privalomi užpildyti laukai yra pažymėti *