Rekomendacijos

Tai nėra oficialiai patvirtinti metodiniai nurodymai, o tik mano asmeninės rekomendacijos, kurios nebūtinai gali sutapti su kitų dėstytojų nuomone.

PASTABA. Kursinis darbas yra rengiamas panašiai kaip bakalauro baigiamasis darbas, tik jo apimtis yra mažesnė, todėl rašydami kursinį darbą remkitės tomis pačiomis rekomendacijomis.

Rekomendacijos IT bakalauro baigiamojo (ar kursinio) darbo aprašui

Prieš pradėdami rašyti darbo aprašą perskaitykite Informacinių technologijų studijų programos pateikiamus rašto darbų reikalavimus.

Anotacija. Trumpas (5-6 sakiniai) jūsų darbo turinio išdėstymas. Anotacija – tai būdas supažindinti skaitytojus su jūsų darbu. Temos pavadinimas ne visuomet pilnai atspindi darbo esmę, todėl perskaičius anotaciją skaitytojas turėtų aiškiai suprasti, kokia yra jūsų darbo esmė, tikslas ir rezultatai. Atminkite, kad bakalaurinio darbo anotacija yra pateikiama bibliotekų kataloguose, todėl joje nenaudokite jokių formatų, kadangi keliant darbą į elektronines sistemas jie gali būti automatiškai ištrinti.

Summary. Anotacija, išversta į anglų kalbą (arba atvirkščiai, jei patį darbą rašote anglų kalba). Anotacija kita kalba turėtų būti išsamesnė (ne mažiau pusė lapo) nei originalo kalba.

Įvadas. Išdėstykite: kodėl pasirinkote tokią darbo temą? kuo ji aktuali šiandien? kam naudinga bus jūsų sukurta sistema? Tada pristatykite darbo tikslą, uždavinius ir pasiektus rezultatus.
Tikslas turi būti vienas. Dažniausiai jis skamba taip - "sukurti ... sistemą, ...".
Uždaviniai – tai ne konkretūs sistemos funkciniai reikalavimai, o visos užduotys, kurios bus sprendžiamos viso darbo kūrimo metu. Uždaviniai turėtų išplaukti iš programų kūrimo gyvavimo ciklo (analizė, projektavimas, įgyvendinimas, testavimas), tačiau turi būti susiję konkrečiai su jūsų darbu. Dideli uždaviniai (pvz., projektavimas) turėtų būti skaidomi į mažesnius uždavinius.

Panašių sistemų analizė. Analizėje geriausia vardinti panašių sistemų privalumus ir trūkumus, t. y. rašyti "X sistemos privalumai yra tokie ir tokie. X sistemos trūkumai yra tokie ir tokie". Būtent toks išdėstymas yra aiškus ir visiems suprantamas. Idealu, jei palygintumėte apie 5 panašias sistemas. Palyginimui pasirinkite tiek lietuvišką (jei tokių yra), tiek užsienietišką rinką. Gale skyriaus pateikite išanalizuotų panašių sistemų funkcijų apibendrinimo lentelę ir analizės išvadas. Panašių sistemų analizė turėtų padėti išsikelti kuriamos sistemos funkcinius reikalavimus.

Teorinis sistemos modelis (sistemos projektavimas). Prieš kuriant bet kokią sistemą, iš pradžių ji turėtų būti suprojektuota. Šioje dalyje turėtų būti aprašyta, kaip jūs projektavote savo sistemą:

Svarbiausios šio skyriaus dalys yra šios: Taip pat šiame skyriuje galima (bet nebūtina) pateikti:

Braižant UML diagramas rekomenduojama vadovautis šia medžiaga.
UML diagramų braižymui galite naudoti nemokamą programą Dia Diagram Editor.

Sistemos praktinis įgyvendinimas:

  • Pateikite panaudotų technologijų sąrašą. Pagrįskite savo pasirinkimą, kodėl naudojote būtent šias, o ne kitas technologijas (aprašykite pasirinktų technologijų alternatyvas). Labai neišsiplėskite rašydami apie tas technologijas, kurios yra gerai visiems žinomos.
  • Pateikite sistemos architektūros modelį (pavyzdys, jei naudojate MVC architektūros modelį).
  • Jei naudojote duomenų bazę, pateikite jos fizinį modelį ir aprašykite visas lenteles, kurios nėra sisteminės ir kurias jūs asmeniškai sukūrėte, ryšius tarp lentelių. Duomenų bazės schemoje būtinai turi matytis raktai (aiškiai atskirti pirminiai ir išoriniai raktai) ir ryšiai tarp lentelių (aiškiai atskirti 1:1, 1:N ir N:N ryšiai).
  • Jei sistemą kūrėte su OOP kalba, pateikite UML klasių diagramą(-as), aprašant klasių atributus, metodus ir ryšius tarp objektų.
  • Pateikite įdomesnių/sudėtingesnių algoritmų pseudokodus (ne programinius kodus!).
  • Aprašykite su kokiomis problemomis susidūrėte sistemos kūrimo metu ir kaip jas sprendėte.
  • Pateikite sistemos saugumo užtikrinimo sprendimus.

Į šią dalį nereikėtų dėti programinio kodo, ekrano vaizdų (angl. screenshots), naudotojo instrukcijos - jei yra poreikis, juos galima dėti į priedus.

Išvados ir rekomendacijos. Pateikite darbo išvadas ir rekomendacijas, kaip jūsų darbas galėtų būti patobulintas. Atminkite, kad išvados negali būti jūsų atliktų darbų sąrašas. Rezultatai yra tai, ką jūs padarėte. Išvados yra tai, ką jūs pastebėjote. Išvados turėtų atitikti sprendžiamus uždavinius, todėl jų skaičius neturėtų būti mažesnis nei įvade pateiktų uždavinių (dažniausiai uždavinių ir išvadų skaičius sutampa). Plačiau apie tai, kas turėtų būti pateikta išvadose, galite pasiskaityti straipsnyje Diplominio (magistrinio, bakalauro baigiamojo) darbo išvadų rašymas.

Literatūros sąrašas. Šis sąrašas neturėtų būti sudarytas vien iš Vikipedija enciklopedijos ar nuorodų į technologijų dokumentacijas. Jūsų darbe turėtų būti pacituoti moksliniai straipsniai. Mokslinių straipsnių paieškai galite naudoti Google Scholar sistemą. Taip pat darbe galite cituoti kitų studentų bakalauro ar magistro darbus, disertacijas. Šių darbų paieškai galite naudoti eLABa - Lietuvos akademinę elektroninę biblioteką. Rekomenduojamas dydis - apie 10 ir daugiau šaltinių.

Bendro pobūdžio rekomendacijos

  • Vadovaukitės šiais Kursinių, bakalaurinių ir magistrinių darbų apipavidalinimo reikalavimais.
  • Visi paveiksliukai ir lentelės turi būti paminėti tekste, pvz. "1 pav. pateikta panaudos atvejų diagrama.", "Panaudos atvejų diagrama pateikta 1 pav.", "Naudotojų rolės ir jų funkcijos pavaizduotos panaudos atvejų diagramoje (žr. 1 pav.)".
  • Nerašykite būsimuoju laiku, pvz., "Naudotojo sąsajai sukurti bus panaudotas Bootstrap karkasas." taisome į "Naudotojo sąsajai sukurti panaudotas Bootstrap karkasas".
  • Saugokite savo programinį kodą kokioje nors IT projektų priegloboje, pvz., GitHub. Iškilus neaiškumams dėl darbo apimties, tai gali būti įrodymas, kiek laiko praleidote kurdami savo sistemą.
  • Nesiremkite asmenine nuomone, pvz., "Sukurta sistema yra intuityvi, aiškiai suprantama, ja lengva naudotis" ir pan. "Intuityvi", "suprantama", "lengva", "aiški", "paprasta" – visa tai yra nepamatuojami ir nepagrindžiami dydžiai. Jums gal paprasta ir aišku kaip naudotis, bet kitam gali būti sudėtinga. Tokius terminus galite naudoti nebent jei atliksite sistemos naudotojų apklausą ir tada remiantis gautais rezultatais galėsite daryti tokią išvadą, nes turėsite tam įrodymą.
  • Nenaudokite angliškų terminų (botas, pluginas, implementacija, spamas ir pan.). Internete yra puikus Anglų–lietuvių kalbų kompiuterijos žodynas, kuris padės išsiversti teisingai angliškus kompiuterinius terminus.
  • Nepalikite rašybos ir stiliaus klaidų - darbo aprašas toks pats svarbus kaip ir pati sistema. Jei abejojate savo lietuvių kalbos žiniomis, duokite savo darbą patikrinti gerai tai išmanančiam asmeniui. Taip pat galite išbandyti nemokamą internetinę programą Mistakeless, skirtą rašybos tikrinimui.
  • Darbo gynimo metu turėsite galimybę gyvai pademonstruoti savo sistemą. Nepatingėkite gerai patikrinti sistemos, kad nebūtų jokių klaidų. Taip pat iš anksto apgalvokite, kur ir kaip patalpinsite savo sistemą, kad būtų viešai prieinama. Tam reikalui galite VU MIF tinkle susikurti virtualią mašiną.

Darbo pristatymo planas

  • Darbo pavadinimas ir autorius
  • Tikslas ir darbo uždaviniai
  • Panašių sistemų analizė (geriausia, jei pateikiama apibendrinta panašių sistemų funkcijų lentelė)
  • UML panaudos atvejų diagrama arba tiesiog išvardinti funkciniai sistemos reikalavimai
  • DB schema (jei buvo naudota kokia nors DB). Jei naudojate phpMyAdmin administravimo įrankį, tai galite pasinaudoti jame esančiu dizaino įrankiu.
  • Naudotos technologijos
  • Kažką iš sistemos kūrimo proceso, su kokiom problemom buvo susidurta ir pan.
  • Išvados (ne rezultatai) ir pasiūlymai (ateities planai)
  • Sistemos gyvas pristatymas arba vaizdo įrašas (jei neįmanoma gyvai pristatyti)
Skaidrėms galima pasinaudoti šiuo VU šablonu: LT, EN.
Skaidrėse pridėkite puslapių numeravimą.

Paskutinį kartą puslapis keistas 2024-01-20

© Joana Katina 2016-2024. Visos teisės saugomos