Įvadas

Kosmoso technologijos yra svarbi šiuolaikinio pasaulio gerovės ir pažinimo dalis. Jos taikomos daugelyje kasdieninio gyvenimo sričių – nuo pasaulinės padėties nustatymo, įdiegto į išmaniuosius prietaisus iki pasaulinio televizijos/ryšio/duomenų perdavimo ar orų numatymo. Plačiai šios technologijos naudojamos ir karybos/gynybos srityje: nuo Žemės stebėjimo iki raketinės ginkluotės. Kosmoso technologijos yra neatsiejamas žmonijos įrankis pasaulio pažinimui. Pasinaudojant kosminiais teleskopais, Saulės ir kitų kosminių kūnų stebėjimo ar tarpplanetiniais erdvėlaiviais ir kitais mokslinių tyrimų įrenginiais, plečiamos pažinimo ribos. Šių technologijų veikimo išmanymas yra būtinas šiuolaikiniam žmogui, dirbančiam tiksliųjų, technikos ar informatikos mokslų srityse. Lietuvai vis labiau bendradarbiaujant su europinėmis erdvės tyrimų mokslo ir pramonės organizacijomis, būtina supažindinti būsimus specialistus su kosmoso technologijų pagrindais. Tam ir skirtas šis dalykas.

Ką apima ši medžiaga?

Ši medžiaga apima pagrindinius erdvėlaivių, veikiamų visuotinės traukos, judėjimo dėsnius, erdvėlaivių gabenimo į orbitą priemonių veikimo principų ir konstrukcijų apžvalgą, pagrindinius erdvėlaivių mazgus, ir kosmoso veiklų ir jų reguliavimo apžvalgą.

Matematinis žymėjimas

Šioje knygoje vektoriai ir vektorinės funkcijos bus žymimi pusjuodžiu šriftu, pvz., spindulys vektorius `bb r`, vietoj įprasto `\vec r`. Skaliariniai dydžiai žymimi pasviruoju šriftu. Jei lygtyje kartu su pusjuodžiu šriftu pažymėtu vektorium yra skaliarinis simbois, tai įprastai šis skaliarinis dydis yra vektoriaus ilgis `r=abs(bb r)`. Vektorių (pvz., `bb r`) pirmoji, antroji išvestinės laiko atžvilgiu atitinkamai bus žymimos taškais (pvz., `dot bb r={d bb r}/dt`, `ddot bb r\={d^2 bb r}/dt^2`).

Nagrinėjant kūnų sąveiką ir judėjimą, laikysime juos materialiaisiais taškais, t. y., kūnais, kurių visa masė yra sutelkta viename taške, o šis taškas yra kūno masės centre. Naudoti tokį įvaizdį galima, kai kūnų matmenys nykstamai maži, lyginant su atstumu tarp jų.


Sekantis skyrius: Orbitų mechanika