Apie projektą
Priešistorė
Lietuvai vis labiau integruojantis į Europos mokslo ir kitas bendrijos organizacijas, atėjo eilė prisijungti prie Europines kosmoso organizacijas vienijančios Europos kosmoso agentūros. Paryžiuje, 2014 metais buvo pasirašytas EKA ir Lietuvos (Europos bendradarbiaujančios valstybės, EBV) pasirengimo stoti į šią organizaciją veiksmų planas (Plan for European cooperation state, PECS). Vilniaus Universiteto Fizikos fakultete, atsižvelgiant į esamą padėtį ir ateities perspektyvas, buvo nuspręsta supažindinti fizikos specialybes studijuojančius studentus su pagrindiniais erdvės tyrimų būdais ir technologijomis. Gautas finansavimas projektui „TRACOFUNAT“, kurio metu ir sukurta pasirenkamo dalyko fizikos studentams medžiaga „Kosmoso technologijų pagrindai“.
Ką apima ši medžiaga?
Ši medžiaga apima pagrindinius erdvėlaivių, veikiamų visuotinės traukos, judėjimo dėsnius, erdvėlaivių gabenimo į orbitą priemonių veikimo principų ir konstrukcijų apžvalgą, pagrindinius erdvėlaivių mazgus, ir kosmoso veiklų ir jų reguliavimo apžvalgą.
Kam skirta ši medžiaga?
Ši medžiaga yra skirta fizikos ir kitų techniškųjų specialybių studentams, turintiems reikiamą žinių bagažą (norint suprasti medžiagą) ir norintiems įgyti pagrindinių žinių apie kosmoso technologijas. Ši medžiaga taip yra tinkamas šaltinis savarankiškai pradedant domėtis kosmoso technologijomis.
Kokių reikia žinių norint studijuoti šią medžiagą?
Šiai medžiagai studijuoti reikalinga žinoti matematinės analizės, vektorinio skaičiavimo metodus, išmanyti teorinę mechaniką, turėti klasikinės fizikos, astronomijos pagrindus.
Kokia dalyko apimtis?
Šio pasirenkamo dalyko apimtis yra 48 akademinės valandos/4 kreditai. Iš jų 32 val. skirtos paskaitoms, o 16 val. – seminarams. Dalyko atsiskaitymo forma – egzaminas.
Kas sukūrė šią medžiagą?
Šią medžiagą sukūrė dr. Liudas Tumonis ir prof. Kęstutis Arlauskas. Plačiau apie autorines teises skaitykite čia.
Dalykas „Kosmoso technologijų pagrindai“ sukurtas finansuojant Lietuvos Respublikos Vyriausybei per Europos kosmoso agentūros projektą TRACOFUNAT, vykdytą pagal LRV ir EKA bendradarbiaujančios valstybės susitarimą (PECS). Požiūris išreiškiamas šiame projekto tinklapyje jokiu būdu neatspindi oficialios Europos kosmoso agentūros nuomonės.